Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Serdar Kaçar ve ekibi tarafından yapılan gönüllü çapraz nakille, birbirini hiç tanımayan iki ailenin fertleri yeniden hayata döndü. İstanbul’da yaşayan Mustafa Asım Peltek’in (44) böbreği Konya’da yaşayan Mustafa Duymaz’a (50), Sabir Kaş’ın (60) böbreği de Mustafa Asım Peltek’in eşi Filiz Peltek’e (40) başarıyla nakledildi.

medikal-parkElektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, İstanbul’da yaşayan Mustafa Asım Peltek eşi Filiz Peltek’e böbreğini vermek üzere eşiyle birlikte Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi’ne müracaat ettiğinde böbrek nakline ihtiyacı olan ancak vericisi ile arasında kan grubu uyumsuzluğu nedeniyle nakil olamayan Mustafa Duymaz ve ablası Sabir Kaş ile tanıştı. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi yetkililerinin girişimiyle Mustafa Asım Peltek’e tıbbi olarak eşi Filiz Peltek’e böbrek verebileceği, herhangi bir engel olmadığı bilgisi verildi. Aynı zamanda Mustafa Asım Peltek’e eğer isterse gönüllü çapraz nakil uygulamasına katılabileceği ve kabul ederse Mustafa Duymaz’ın kendisi sayesinde nakil olabileceği anlatıldı. Bu durumu kabul eden Peltek ailesi sayesinde Mustafa Duymaz’a nakil şansı doğdu.
Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi’nde başarıyla gerçekleşen gönüllü çapraz nakil yöntemi ile hayata yeniden başlayan iki aile sağlıklı bir yaşama kavuştular. Büyük mutluluk yaşayan iki aile artık kardeş olduklarını söyledi.

KARDEŞ GİBİ OLDUK
İstanbul’da yaşayan Gaziantepli baklava ustası 44 yaşındaki Mustafa Asım Peltek, 19 yılık eşi Filiz Peltek’in son iki yıldır hastalığı ilgili zor bir süreç geçirdiğini belirterek eşiyle daha kaliteli bir yaşam istedikleri için nakil olmaya karar verdiklerini söyledi. Mustafa Asım Peltek “Ailelerinde böbrek yetmezliği olan kişiler sağlıklı iseler gerekli tetkikleri yaptırıp yakınlarına eşlerine, anne ve babalarına organlarını bağışlasınlar. Eşler her zaman bulunmuyor. Filiz çocuklarımın annesi. Biz bu hayata birlikte başladık, birlikte bitirmek istiyoruz. Hayat bizi ayırmadığı sürece ben de eşimin yanından ayrılmayacağım. Erkekler eşlerinin her zaman yanında olsunlar. Eşimi sağlıklı görmek benim en büyük mutluluğum” dedi. Nakil hastalarının aile düzeninin de psikolojik olarak bozulduğunu belirten Mustafa Asım Peltek, “Böbreğimi hiç düşünmeden eşime vermek istedim ancak hastaneye geldiğimde Mustafa Duymaz’a böbrek bulunmadığını öğrenince tanımasam da kendisine böbreğimi bağışlamak istedim. Şimdi Konya’dan gelip hastanede tanıştığımız abla kardeş Sabir Kaş ve Mustafa Duymaz ile biz de kardeş gibiyiz.”

BİZ BİR MUCİZE YAŞADIK
Mustafa Asım Peltek’in bağışladığı böbrekle sağlığına kavuşan Mustafa Duymaz mutluluğunu dile getirerek, “15 aydır böbrek hastasıyım. Kızım böbreğini verecekti ama yaşı genç olunca ablamın gönlü razı olmadı ve böbreğini kendisi vermek istedi. Ancak yapılan tetkiklerde ablamın kan grubunun uygun olmadığı anlaşılınca çapraz listesinden beklemeye başladık. Nakil olabilecek miyim endişesi yaşarken Mustafa Asım Peltek, eşine bağışlayacağı böbreğini bana vermeye gönüllü oldu. Şimdi sağılığım çok iyi. Hasta geldiğim Konya’ya sağlıklı bir şekilde döneceğim. Biz bir mucize yaşadık. Ablam hastaneye sevine sevine geldi ve sevine sevine gitti hastaneden. Şimdi gönüllü çapraz sayesinde bir de böbrek kardeşlerimiz oldu. Adaşım Mustafa Bey’e de yüce gönlü için çok teşekkür ediyorum. Sağılımı ona borçluyum” dedi.
HERKESİN DUYARLI OLMASI LAZIM
Konya’da yaşayan Mustafa Duymaz’ın ablası Sabir Kaş’ın böbreğini alan Filiz Peltek, böbrek yetmezliğinden dolayı, her türlü sosyal yaşamdan kısıtlı olduğunu belirtti. Peltek: “Sağlıma kavuştuğum için mutluyum, eşim çok fedakar biri. Sağlığım için böbreğini bana verebilecek durumdayken başka bir aileye vermeye gönüllü oldu. Herkesin aynı duyarlılıkta olması lazım” dedi.

İKİ AİLE KARDEŞ GİBİ OLDUK
Böbreğini Filiz Peltek’e veren 8 çocuk annesi Sabir Kaş ise duygularını şöyle dile getirdi: “Böbreğimi bağışlarken korkmadım. Verme diyenler oldu ama kimseyi dinlemedim. Kardeşimin diyalize girmesine gönlüm razı olmadı. Bir gün diyalize girmek için bir saat yol gittiğinde ne kadar yorulduğunu gördüm ve o an kendisine böbreğimi bağışlama sözü verdim. Gönüllü çapraz yönetimi ile böbreğimi kardeşime değil Filiz Hanım’a vermiş oldum. Şimdi o da benim kardeşim. Nakil olmayı bekleyen herkese nasip olmasını isterim. Ben hem kardeşime hem de çaprazla nakil olduğumuz kardeşlerime moral verdim. Tedavi süresince bir kez bile moralim bozulmadı ve inancımı kaybetmedim. Biz birlikte bir mucize yaşadık.”
Çapraz naklin önemine değinen Medical Park Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Serdar Kaçar: “Çapraz nakil önemli bir uygulamadır. Bu uygulama ile Türkiye’de en çok nakil yapan ekip durumundayız. Alıcı ve verici ikililerini birbirleriyle buluşturup konuyu anlatıyoruz. Ve böylece iki çiftten böbrek nakline ihtiyacı olan kurtuluyor” dedi. Kaçar: “Bu çapraz nakil bazen üçlü bazen dörtlü de olabiliyor. Burada Mustafa Asım Peltek kendi eşine böbrek vermesinde herhangi bir engel yokken gönüllü olarak çapraz nakil uygulamasını kabul etmeseydi Mustafa Duymaz nakil olamayacaktı. Canlı verici bulup da kan grubu olmayan kimseler bize başvururlarsa çok kısa sürede verici bulabilirler” şeklinde konuştu.
Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Dr. Süleyman Tilif ise şu bilgileri verdi: “Türkiye’de 70 bin hastanın sadece 17 bini Sağlık Bakanlığı’na kayıtlı. Ne yazık ki Türkiye’de böbrek hastalarının büyük çoğunluğu çapraz nakil konusunda yeterli bilgiye sahip değiller ve nakil konusunda da yanlış endişeler taşıyorlar. Biz hastanemize başvuran hastalarımıza ve yakınlarına gerekli tüm bilgilendirmeyi yapıyoruz.”

(e-ha)

Kaynak: http://www.haber7yaman.com/saglik/capraz-nakil-iki-aileyi-kardesten-ote-yapti-h3105.html