( http://www.haber7.com/haber/20110727/Capraz-nakil-yontemiyle-kardes-oldular.php )

Ceylan ailesinin bağışladığı böbrek ile hayata tutunan Sevil Adalı'nın, böbrek nakli olduğu gün doğum günü ve evlilik yıldönümü olması çiftin mutluluğunu daha da arttırdı.

Antalya Medical Park Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş, Organ Nakli Medikal Direktörü Doç. Dr. Murat Tuncer ve ekibi tarafından yapılan çapraz nakille, birbirini hiç tanımayan iki ailenin kadınları yeniden hayata döndü. İzmit'ten gelen İlyas Adalı'nın (37) böbreği Konya'dan gelen Ayşe Ceylan'a (37), Ayşe Ceylan'ın eşi Mehmet Ceylan'ın (37) böbreği de, İlyas Adalı'nın eşi Sevil Adalı'ya (37) nakledildi.

Ev hanımı ve 1 çocuk annesi Sevil Adalı AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6 aydır kronik böbrek yetmezliği teşhisiyle tedavi gördüğünü belirterek, ''Doktorlar, 'Ya böbrek nakli olacaksın, ya da diyalize girmeye başlayacaksın' dedi. Diyalize girmeme eşimin gönlü razı olmadı. Böbreğini benim için verdi'' dedi.

Nakil için hastaneye 15 gün önce başvurduklarını belirten Adalı, aile bireyleri ve eşiyle doku uyumu olmadığı için son umut olarak kadavradan nakil beklemeye başladıklarını anlattı. Sevil Adalı, bize , 'Çapraz nakil olacaksınız' dediler ama ben çapraz naklin ne olduğunu bilmiyordum. Çapraz naklin ne olduğunu ameliyat olmadan birkaç gün önce öğrendim'' diye konuştu.

BİR GÜNDE ÜÇ MUTLULUK

Adalı, 20 Temmuz Çarşamba günü, Mehmet Ceylan'dan alınan böbreğin kendisine nakledildiğini belirterek, ''20 Temmuz benim doğum günüm ve evlilik yıl dönümümdü. Aynı gün ameliyat da olarak yaşama tutundum. Mutlu bir evliğimiz var, eşimin sayesinde iki kere doğdum'' dedi.

Eşi için böbreğini veren gemi inşaat işçisi İlyas Adalı, ''Gözümüzün önünde yarım insan vardı ve günden güne eriyordu. Gönlüm buna razı olmadı ve tereddüt etmeden böbreğimi verdim. Böbreğim, çapraz nakil yöntemiyle tanımadığım birine takıldı. Önemli olan eşimin sağlığına kavuşmasıydı. Çok mutluyum'' diye konuştu.

''İKİ AİLE ARTIK BÖBREK KARDEŞİ OLDUK'

İlyas Adalı'nın böbreği nakledilen 1 çocuk annesi ev hanımı Ayşe Ceylan da, ''Uzun süredir böbrek bekliyordum. 'Çapraz nakil var' deyince hemen Antalya'ya geldik. Eşimin sayesinde sağlığıma kavuştum. İki aile artık böbrek kardeşi olduk. Sağlığıma kavuştuğum için çok mutluyum'' diye konuştu.

Ayşe Ceylan'ın eşi hazır beton şoförü Mehmet Ceylan ise, ''Böbreğimi eşime vermek istedim ancak uyum olmayınca uzun süre nakil için bekledik. 'Çapraz nakil olacak' diye telefon gelince, diyalizden yeni çıkan eşime müjdeli haberi verdim. Çok sevindi. Biz artık Adalı ailesiyle böbrek kardeşiyiz. Onlarla ailece de görüşmek istiyoruz'' açıklamasında bulundu.