( http://www.akdenizsonbaski.com/CAPRAZ-NAKIL-IKI-KISYE-HAYAT-VERDI--7763.html )

capraz-nakil02Medical Park Antalya Hastane Kompleksi'nde kan grupları uymadığı için yakınlarının bağışı ile böbrek nakli olamayan iki kişi, Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. AlperDemirbaş ve Organ Nakli Medical Direktörü Doç. Dr. Murat Tuncer başkanlığındaki ekip tarafından gerçekleştirilen çapraz nakille sağlığına kavuştu.  
 

Uzun yıllardır böbrek yetmezliği ile mücadele eden iki ailenin yolları, çapraz organ nakli olma umuduyla Medical Park Antalya Hastane Kompleksi'nde birleşti.

 Kayseri'de yaşayan iki kardeşten Seyit Zengin(37) ve Bayram Zengin(52), Uşak'da yaşayan baba oğul Halil İbrahim Yazgan(59) ve Ahmet Yazgan(38) çifti kan uyumsuzluğu nedeniyle nakil olamayınca Halil İbrahim Yazgan'ın  Seyit Zengin'e, Bayram Zengin'inde Ahmet Yazgan'a böbreğini bağışlamaları sonucunda yıllardır böbrek yetmezliği rahatsızlığı bulunan Ahmet Yazgan ve Seyit Zengin sağlıklarına kavuştu.

Kayseri'de yaşayan ve ticaretle uğraşan 2 çocuk babası Seyit Zengin FMF hastalığının tetiklemesi sonucu böbrek yetmezliği  teşhisi konulduğunu ve 10 yıldır böbrek hastası olduğunu belirterek  4 yıldır diyalize girdiğini söyledi. Zengin, makineye bağlı yaşamanın çok zor olduğunu, nereye gidersem gidiyim önce diyalize gireceğim yeri ayarlamak zorundaydım diyerek çapraz nakille sağlığıma kavuşmanın mutluluğunu yaşıyorum dedi.

Çapraz nakil olmak için Uşak'tan gelen çiftcilikle uğraşan 2 çocuk
babası Ahmet Yazgan ise 2.5 yıldır diyalize girdiğini belirterek Medical Park
Antalya Hastanesi'nin Uşak'ta verdiği konferansla çapraz nakilin ne demek olduğunu öğrenerek hastaneye geldiklerini belirtti ve  hiçbir plan yapamıyordum, sürekli yorgun olduğum için çalışırkende  çok  zorluk çekmeye başlamıştım, diyalizin ne kadar zor, yorucu bir süreç olduğunu yaşayan bilir diyerek çektiği sıkıntıları dile getirdi.

 Sağlığına kavuşmuş iki insan  olarak hemen doyasıya su içeceklerini
belirten Seyit Zengin ve Ahmet Yazgan hiçkimse korkmasın, herkes birbirine yardımcı olursa sonucun ne kadar güzel olacağını görecekler mesajını verdiler.

5 KARDEŞTİK 7 KARDEŞ OLDUK

Kardeşi Bayram Zengin'e kan uyumsuzluğu nedeniyle böbreğini veremeyen Seyit Zengin, 5 kardeştik 7 kardeş olduk diyerek çok mutlu olduğunu belirtti. Aynı şekilde oğluna böbreğini veremeyen Halil İbrahim Yazgan'da her iki tarafda kendi yakınına vermiş kadar mutlu. Tıpta artık herşeyin bir çaresi var kimse diyalizi beklemesin dedi.

Prof. Dr. Alper Demirbaş ve Doç. Dr. Murat Tuncer yaptıkları açıklamada,
Türkiyede'ki organ nakli sorununun çözümünde çapraz nakil uygulanması gereken önemli bir yöntemdir.

Böbreklerin kardeşliği olarak tanımlayabileceğimiz bu nakil şekliyle
insanlarımızın hayatını kurtarabiliyoruz. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi'ndeTıbbın en ileri imkanları ile dünyanın en kaliteli nakiller yapılmaktadır.