Çapraz nakil yöntemi kan grubu uyumlu vericisi olmayan hastalara uygulanmaktadır. Kan grubu uymadığı halde yakınına karaciğeri vermek isteyen kişiler, organ nakli merkezinde başvurarak çapraz nakil için hazırlanıyor. Bazı karaciğer hastaları vericileri olmasına rağmen kan uyuşmazlığı nedeniyle kendi vericilerinden alamamaktadırlar. Aynı problemi yaşayan iki çift arasında birinin vericisinden diğerinin alıcısına nakil gerçekleştirilebilmektedir.

Çapraz nakil vericiler de akrabalık ilişkisi olmadığından, her iki çiftin Etik Kurul onayı alması gerekmektedir. Ülkemizde karaciğer nakli için organ bulmak çok zordur. Bu yüzden birçok hastamız hayatını kaybetmekte veya kadavra listelerinde senelerce beklemektedirler. Bu hastaların ancak her yıl 600-700 tanesi karaciğer nakli olabilmektedir. Kadavrada ortalama bekleme süresi ne yazık ki hala çok uzundur. Çapraz nakil, canlı vericisi olupta uyumu olmayan kişilerin nakillerinin gerçekleştirilmesi için bulunmuş yöntemdir. Bu sitedeki amacımız vericileri olan ama kan grubu uyumu olmayan, birbirinden habersiz çiftlerin bir araya getirilmesi için kurulmuştur.

capraznakil-ico3Çapraz nakilde alıcı ve verici ameliyatı aynı anda başlamakta ve karaciğerler aynı anda çıkartılarak nakil işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu uygulamanın gerçekleştirilmesi ve yaygınlaştırılması için canlı vericisi olan ancak kan grupları uyuşmayan hastaların internet aracılığıyla merkezimize başvurmaları gerekmektedir ki nakil için organ bulunması sorunu çözülebilsin.

Sistemimize kayıt olan çiftlerin tüm kan tetkikleri yapıldıktan sonra karaciğer ağırlığı, karaciğer anatomisi incelemeye alınır. Sistemimizde kayıtlı olan tüm çiftler incelenmeye başlanır ve size en uygun karaciğer bulunur. Tüm incelemeler sonucunda uygun görülen çiftler birbirleriyle karaciğer nakli koordinatörlerimizin gözetiminde buluşturulur. Her iki aile de ameliyatı olmaya karar verdikten sonra son hazırlıklar yapılır.

Eğer sizin de vericiniz var ama kan grubu uyuşmazlığı problemi yaşıyorsanız Şişli Florence Nightingale Hastanesi Karaciğer Nakli merkezimize başvurabilir veya sitemizdeki başvuru formunu doldurarak bizlere ulaşabilir, yakınlarınızın hayatlarını kurtarabilirsiniz.


 

Çapraz Karaciğer Nakli Aday Başvuru Formu
Karaciğer Nakli Sonuçları - 2013Karaciğer Nakli Sonuçları - 2012
Karaciğer Nakli Sonuçları - 2011
Karaciğer Transplantasyonu Kitabı
Canlı Vericiden Karaciğer Nakli Klavuzu
Facebook    Twitter    YouTube